Planul poveștii ursului Mihail Prișvin. M. Prishvin „Ursul” plan de lecție pentru lectură (clasa 1) pe această temă. Îi plac foarte mult dulciurile, iar când vine toamna

A fost o zi atât de mizerabilă, proastă!
De dimineața până seara Masha era capricioasă, se certa cu bunica ei, în cameră
Nu am făcut curat, nu am învățat să citesc, nu am scris nimic în caiet, dar
ea doar stătea în colț și adulmecă.
Mama a venit și bunica s-a plâns la ea: fusese capricioasă toată ziua.
este o fată și nu există niciun punct dulce cu ea.
Mama a intrebat:
- Ce se întâmplă cu tine, fiică? Nu ești bolnav? - și pune-o lui Masha
pe frunte cu mâna.
Mâinile mamei erau uimitoare: uscate, puțin aspre, dar așa
usoara si amabila.
De data aceasta, Masha doar a clătinat din cap și a scuturat de pe cel al mamei ei
mâinile.
— Uf, spuse ea. - Uf, mami! Ce mâini rele ai.
„Ei bine”, a fost surprinsă mama. - Am trăit și am fost prieteni atâția ani, și acum
a devenit rău. De ce nu ți-au plăcut mâinile mele astăzi, fiică?
„Greu”, a răspuns Masha. - Se zgârie.
Mama s-a uitat la mâinile ei, Masha a crezut că este tristă.
„Mâini obișnuite”, a spus mama. - Mâini de lucru. Nu e nimic în neregulă cu ei
nu se poate abtine.
S-a ridicat și a intrat în baie să se spele și s-a încuiat pe cârlig.
Masha i s-a părut deodată milă pentru mama ei. Deja voia să alerge după ea,
bunica nu m-a lăsat să intru.
- Stai! – spuse bunica amenințător. - Stai! Mama a fost supărată fără motiv.
Mama ta are mâini de aur, toată lumea știe asta. Mâinile de bunătate ale mamei
gata - suficient pentru zece oameni ca tine: cu lenjeria pe care a țesut-o mama,
jumătate din pământ poate fi acoperit. În ciuda faptului că este tânără, este pricepută. Nu ai mamă
Mână albă, muncitor, nu e nimic rău în asta. Vei sta la aparatele de pe cea a mamei
loc – Doamne ferește să fii așa, infractor!
„Nu am vrut să o jignesc”, a spus Masha, plângând.
„Nu am vrut, dar te-am jignit”, a spus bunica. - Se întâmplă și asta. Pentru
uita-te cu limba. Este adevărat că mâinile mamei tale sunt dure, dar inima ei este
moale... Dacă aș fi ea, ți-aș turna niște calde așa cum era de așteptat... Te-am lovit cu piciorul
urechile.
Mama s-a întors și a auzit-o pe bunica mormăind și pe Masha plângând, și imediat
nu am inteles ce se intampla.
„Nici nu ți-e rușine să-ți jignești bunica”, a spus ea. - Inima
bunicile sunt ușoare. as fi in locul ei...
- Știu, știu! - a strigat Masha pe neasteptate de veselie si s-a repezit la mama ei
sărut și îmbrățișare. - Știu...
„Nu știi nimic”, a spus mama. - Și dacă știi, vorbește.
— Știu, spuse Masha. - Dacă ai fi fost în locul bunicii, mi-ai fi rupt urechile.
Ți-am rănit mâinile.
„Ei bine, te dau cu piciorul”, a spus mama. - Ca să nu te jignesc.
„Bunica a spus,” a spus Masha din colț, „că dacă ar fi ea
Dacă eram în locul tău, te-aș fi dat cu piciorul. Dar pe cont propriu, amândoi nu puteți.
Bunica și mama s-au uitat una la alta și au râs.

1) Scrieți definițiile figurate ale cuvântului din text inima.
2) Ce calitate pozitivă are Masha?
3) Vino cu propriul tău titlu pentru text.

Previzualizare:

UMK: Buneev R. N., Buneeva E. V. Lectură literară. „Picături de soare”, clasa I. – Ediția a III-a, revizuită. - M.: Balass, 2007.

(Sistemul educațional „Școala 2100”)

Subiect. M. Prishvin „Ursul”

Tip de lecție: lecție de învățare a cunoștințelor noi.

Formă:lecție - prezentare, lecție - reflecție.

Ţintă: introduceți povestea „Ursul” de M. Prishvin

Obiectivele lecției:

Educațional:

·dezvoltarea abilităților de a înțelege titlul unei lucrări, de a prezice conținutul textului pe baza acestuia;

·formula Ideea principală text;

· găsiți cuvinte și expresii pe care autorul le folosește pentru a descrie și caracteriza eroul, relația naratorului cu erou;

  • invata sa analizezi textul;
  • îmbunătățirea tehnică de citire, lucrul asupra expresivității

Concentrat pe dezvoltarea personalității elevului:

·dezvoltarea capacităţii de a lucra în colaborare cu ceilalţi, profitând de comunicarea dialogică;

·dezvoltarea abilităţilor analitice creative;

dezvoltarea culturii comunicative.

Educațional:

· promovează dezvoltarea capacității de a comunica între ei: respect reciproc, empatie pentru un prieten și clasa în ansamblu;

· ajuta elevii să realizeze valoarea activităților comune;

· să cultive dragostea, respectul pentru natură, bunătatea, capacitatea de a simți frumusețea cuvintelor;

cultiva un sentiment de toleranță.

corectiv:

· corectarea vorbirii orale a elevilor.

. Salvarea sănătății:

  • crearea condiţiilor favorabile pentru păstrarea sănătăţii şcolarilor la clasă: organizaţi activitate motorie, gimnastica pentru ochi.

TCO: calculator , proiector multimedia, ecran pentru demonstrarea unei prezentări.

Progresul lecției

1. Moment organizatoric

Mă bucur să vă văd pe fiecare dintre voi

Și lasă primăvara să respire răcoare prin ferestre,

Vom fi confortabil aici

La urma urmei, clasa noastră

Se iubește, se simte și se aude.

2. Exercițiu fonetic.

– Acum să ne antrenăm vocile și limbile astfel încât să putem vorbi corect și clar pe parcursul lecției.

Citim mai întâi poezia noastră într-un ritm lent, apoi rapid. Nu uitați de respirație. Respirăm adânc și citim fiecare catren în timp ce expirăm.

Să vorbesc

Trebuie să mustrăm

Totul este corect și clar,

Ca să fie clar pentru toată lumea.

- Bravo băieți, urmăriți-vă discursul pe tot parcursul lecției. Nu uita cum să vorbești.

  1. Introducere în subiect. Comunicarea temei și a scopului lecției

Profesor: Să ne amintim ce secțiune a manualului studiem?

Copii: Studiem secțiunea manualului „Băieți despre animale”

Profesor: Ce lucrare din acest capitol am studiat?

Copii: B. Zakhoder „Shaggy ABC”

Profesor: Ce ne învață această lucrare?

Copii: Ne învață să iubim natura, să fim observatori, atenți și să o tratăm cu grijă. Pentru că doar o persoană observatoare și sensibilă va putea observa viața ascunsă a insectelor, păsărilor și diferitelor animale.

Profesor: Ce crezi că vom învăța astăzi?

Copii: Vom continua să vorbim despre natură, să învățăm să iubim natura, să o observăm pentru a-i pătrunde misterele și secretele.

Profesor: Băieți, natura își dezvăluie secretele tuturor?

Profesor: Cărei persoane i le dezvăluie?

Copii: Natura își poate dezvălui secretele doar celor interesați. O persoană atentă, care iubește natura.

4. Citirea povestirii „Ursul” de M. Prishvin

Profesor: Să ne uităm la portret și să citim numele de familie al autorului.

Ce poți spune despre aspectul scriitorului, ochii lui, contururile feței?(Este strict, serios...)

Ascultă povestea despre Prișvin, pregătită de... Aceste informații vă vor ajuta să înțelegeți mai bine lucrările autorului. Luați în considerare întrebarea:Care este trăsătura ta principală de caracter?

Copii: MM. Prishvin sa născut în 1873, a trăit viata lunga. El provenea dintr-o familie săracă de negustori care locuia în provincia Oryol. A primit o educație bună. A lucrat ca agronom pentru mai mulțiani a fost profesor și bibliotecar rural.

A început să scrie la vârsta de 30 de ani. Prișvin era îndrăgostit de patria sa, de frumusețea ei, de păduri și câmpuri, râuri și lacuri, de păsări și animale. Toate lucrările scriitorului sunt impregnate de o mare dragoste pentru natură.

Profesor: Ce trăsătură de caracter a scriitorului ați identificat?(Dragostea de natură, Patria, animale).

Băieți, Mihail Mikhailovici Prișvin și-a dedicat poveștile și basmele conexiunii inextricabile dintre om și natură. El credea că miracolele „se întâmplă peste tot și în fiecare moment al vieții noastre. Este important doar să le vezi, să le auzi, să le simți cu inima.”

Poveștile lui M. M. Prishvin nu numai că captivează cu o poveste distractivă, dar ajută și la înțelegerea lumii. În poveștile sale, chiar și plantele, animalele și păsările devin vii.

Expoziție de carte

Așa că o ciocănitoare harnică a făcut găuri într-un copac aspen pentru a extrage un vierme din el și a salvat astfel copacul. („Doctorul pădurii”)

Scriitorul a vorbit despre proprietatea remarcabilă a păpădiei de a se deschide în lumina soarelui și de a se micșora în muguri seara în povestea „Luncă de aur”.

Există atât de multe descoperiri pentru sufletul unui copil în poveștile „Zhurka”, „Sharp White White”, „High Swimming” și altele.

Astăzi ne vom familiariza cu o nouă lucrare a lui Prishvin.

Veți afla cine sunt eroii poveștii noastre ghicind ghicitoarea

Fiara se leagă prin zmeură și miere

Îi plac foarte mult dulciurile, iar când vine toamna,

Se urcă într-o groapă până la primăvară, unde doarme și visează. (Urs).

Profesor: uitați-vă la ilustrația de la pagina 126. Titlul și ilustrația se potrivesc?

Unde crezi că vor avea loc evenimentele descrise în poveste?

Lucru de vocabular

Conectați cuvântul și semnificația acestuia cu o săgeată.

Mâncare ascunsă

Mâncarea este jignitoare

Ascunzându-se enervant

A făcut ceva zgomot și m-a speriat

Alunecat departe a dispărut

ÎNCĂLZIRE ÎNAINTE DE CITIRE

inspiră pe nas, expiră pe gură

inspiră, ține-ți respirația, expiră

inspirați, expirați în porții

Citiți răsucitorul de limbi:

Ursul a găsit miere în pădure.

Miere mică, multe albine.

Citiți cu o intonație întrebătoare, cu o intonație veselă, tristă. Și acum, răsucitor de limbă, repede, chiar mai repede.

Citirea cu voce tare de către profesor, elevi și comentarea în timp ce citesc

Lectură partea 1

Întrebări după citire:

Care este ideea de urși pe care o au mulți oameni?

Ce am aflat despre urs?

Lectură partea 2

De ce s-a dus naratorul în locul unde erau mulți urși?

Cum s-a comportat naratorul în timp ce urmărea ursul?

De ce nu a reușit să-l întâlnească pe urs?

Citirea independentă a părții 3

TRATAMENT DE OCHI

Care pădure frumoasă in jurul nostru!uita-te la dreapta, la stanga

În dreapta este o gaură de vulpe,uita-te in dreapta

În stânga este vizuina unui urs. stânga

Dedesubt, sub copac aspen, este o gaură pentru arici, jos

Și sus, pe copac, este o scobitură de veveriță. Sus

Și departe, departe, dincolo de pădure -priveste in departare

Școala noastră!

închide ochii

Test

("+" sau "-") 1. M-am îndreptat spre locul unde era ascunsă nava și alimente.

- (barca ascunsa)

2. Deodată văd: laba mare de molid din fața mea a tremurat și s-a legănat de la sine. +

3. „Un fel de pasăre”, m-am gândit. – (animal mic)

4. Luându-mi pistolul, m-am urcat în barcă și am plecat. – (genți)

- Citirea părților 4, 5Ce înseamnă „a zbura” din taiga?

(A sărit brusc afară, dintr-o singură lovitură, în mod neașteptat)

Cine s-a dovedit a fi mai răbdător - un bărbat sau un urs?

Citirea independentă a părții 6De ce și-a început Mihail Prișvin și și-a încheiat povestea cu replici similare?

(Incidentul cu eroul poveștii a confirmat încă o dată această idee)

5. Rezumatul lecției

Ce impresie ți-a lăsat această poveste?

De ce crezi că M. Prishvin a decis să ne spună această poveste?

6. Reflecție

Vreau să închei lecția cu cuvintele lui M. Tsuranov, pe care le-a dedicat lui M. Prișvin

"Bătrân"

Toată viața a rătăcit prin păduri

Derevev știa limba,

Un bătrân pe care îl cunosc.

El a știut mereu înainte

Printre pini si paduri de stejari,

Unde crește cea mai dulce boabe

Și unde sunt multe ciuperci.

Nimeni nu putea să o transmită așa

Frumusețea câmpurilor și a râurilor,

Și spune-mi despre pădure

Cum este omul asta...

Test („+” sau „-”)

  1. Deodată văd: laba mare de molid din fața mea tremura și se legăna singură. ______________________________

Test („+” sau „-”)

  1. M-am îndreptat spre locul unde erau ascunse nava și mâncarea.

______________________________

  1. „Un fel de pasăre”, m-am gândit.__________________________
  2. Luând pistolul meu, m-am urcat în barcă și am navigat._________________________

Test („+” sau „-”)

  1. M-am îndreptat spre locul unde erau ascunse nava și mâncarea.

______________________________

  1. Deodată văd: laba mare de molid din fața mea a tremurat și s-a legănat de la sine.______________________________
  2. „Un fel de pasăre”, m-am gândit.__________________________
  3. Luând pistolul meu, m-am urcat în barcă și am navigat._________________________

Test („+” sau „-”)

  1. M-am îndreptat spre locul unde erau ascunse nava și mâncarea.

______________________________

  1. Deodată văd: laba mare de molid din fața mea a tremurat și s-a legănat de la sine.______________________________
  2. „Un fel de pasăre”, m-am gândit.__________________________
  3. Luând pistolul meu, m-am urcat în barcă și am navigat._________________________

Test („+” sau „-”)

  1. M-am îndreptat spre locul unde erau ascunse nava și mâncarea.

______________________________

  1. Deodată văd: laba mare de molid din fața mea a tremurat și s-a legănat de la sine.______________________________
  2. „Un fel de pasăre”, m-am gândit.__________________________
  3. Luând pistolul meu, m-am urcat în barcă și am navigat._________________________

Rezumatul lecțieiM. Prishvin „Ursul”

profesori clasele primare Berezkina A.M.

MBOU NSKSHI

Subiect. M. Prishvin „Ursul”

Tip de lecție: lecție de învățare a cunoștințelor noi.

Formă: lecție - prezentare, lecție - reflecție.

Ţintă: introduceți povestea lui M. Prishvin „Ursul”

Obiectivele lecției:

Educațional:

· dezvoltarea abilităților de a înțelege titlul unei lucrări, de a prezice conținutul textului pe baza acestuia;

· formulați ideea principală a textului;

· găsiți cuvinte și expresii pe care autorul le folosește pentru a descrie și caracteriza eroul, relația naratorului cu erou;

    invata sa analizezi textul;

    îmbunătățirea tehnică de citire, lucrul asupra expresivității

Concentrat pe dezvoltarea personalității elevului:

· dezvoltarea capacităţii de a lucra în colaborare cu ceilalţi, profitând de comunicarea dialogică;

· dezvoltarea abilităților analitice creative;

· dezvoltarea culturii comunicării.

Educațional:

· promovează dezvoltarea capacității de a comunica între ei: respect reciproc, empatie pentru un prieten și clasa în ansamblu;

· ajuta elevii să realizeze valoarea activităților comune;

· cultivați dragostea, respectul pentru natură, bunătatea, capacitatea de a simți frumusețea cuvintelor;

· cultivarea simțului toleranței.

corectiv:

· corectarea vorbirii orale a elevilor.

. Salvarea sănătății:

    creați condiții favorabile pentru păstrarea sănătății școlarilor în clasă: organizați activitate fizică, gimnastică pentru ochi.

TCO: computer, proiector multimedia, ecran pentru demonstrarea unei prezentări.

Progresul lecției

1. Moment organizatoric

Mă bucur să vă văd pe fiecare dintre voi

Și lasă primăvara să respire răcoare prin ferestre,

Vom fi confortabil aici

La urma urmei, clasa noastră

Se iubește, se simte și se aude.

2. Exercițiu fonetic.

– Acum să ne antrenăm vocile și limbile astfel încât să putem vorbi corect și clar pe parcursul lecției.

Citim mai întâi poezia noastră într-un ritm lent, apoi rapid. Nu uitați de respirație. Respirăm adânc și citim fiecare catren în timp ce expirăm.

Să vorbesc

Trebuie să mustrăm

Totul este corect și clar,

Ca să fie clar pentru toată lumea.

- Bravo băieți, urmăriți-vă discursul pe tot parcursul lecției. Nu uita cum să vorbești.

    Introducere în subiect. Comunicarea temei și a scopului lecției

Profesor: Să ne amintim ce secțiune a manualului studiem?

Copii: Studiem secțiunea manualului „Băieți despre animale”

Profesor: Ce lucrare din acest capitol am studiat?

Copii: B. Zakhoder „Shaggy ABC”

Profesor: Ce ne învață această lucrare?

Copii: Ne învață să iubim natura, să fim observatori, atenți și să o tratăm cu grijă. Pentru că doar o persoană observatoare și sensibilă va putea observa viața ascunsă a insectelor, păsărilor și diferitelor animale.

Profesor: Ce crezi că vom învăța astăzi?

Copii: Vom continua să vorbim despre natură, să învățăm să iubim natura, să o observăm pentru a-i pătrunde misterele și secretele.

Profesor: Băieți, natura își dezvăluie secretele tuturor?

Profesor: Cărei persoane i le dezvăluie?

Copii: Natura își poate dezvălui secretele doar celor interesați. O persoană atentă, care iubește natura.

4. Citirea povestirii „Ursul” de M. Prishvin

Profesor: Să ne uităm la portret și să citim numele de familie al autorului.

Ce poți spune despre aspectul scriitorului, ochii lui, contururile feței? (Este strict, serios...)

Ascultă povestea despre Prișvin pregătită de Sophia. Aceste informații vă vor ajuta să înțelegeți mai bine lucrările autorului. Luați în considerare întrebarea: Care este trăsătura ta principală de caracter?

Copii: MM. Prishvin s-a născut în 1873 și a trăit o viață lungă. El provenea dintr-o familie săracă de negustori care locuia în provincia Oryol. A primit o educație bună. A lucrat ca agronom, câțiva ani a fost profesor rural și bibliotecar.

A început să scrie la vârsta de 30 de ani. Prișvin era îndrăgostit de patria sa, de frumusețea ei, de păduri și câmpuri, râuri și lacuri, de păsări și animale. Toate lucrările scriitorului sunt impregnate de o mare dragoste pentru natură.

Profesor: Ce trăsătură de caracter a scriitorului ați identificat? (Dragostea de natură, Patria, animale).

Băieți, Mihail Mikhailovici Prișvin și-a dedicat poveștile și basmele conexiunii inextricabile dintre om și natură. El credea că miracolele „se întâmplă peste tot și în fiecare moment al vieții noastre. Este important doar să le vezi, să le auzi, să le simți cu inima.”

Poveștile lui M. M. Prishvin nu numai că captivează cu o poveste distractivă, dar ajută și la înțelegerea lumii. În poveștile sale, chiar și plantele, animalele și păsările devin vii.

Expoziție de carte

Așa că o ciocănitoare harnică a făcut găuri într-un copac aspen pentru a extrage un vierme din el și a salvat astfel copacul. („Doctorul pădurii”)

Scriitorul a vorbit despre proprietatea remarcabilă a păpădiei de a se deschide în lumina soarelui și de a se micșora în muguri seara în povestea „Luncă de aur”.

Există atât de multe descoperiri pentru sufletul unui copil în poveștile „Zhurka”, „Sharp White White”, „High Swimming” și altele.

Astăzi ne vom familiariza cu o nouă lucrare a lui Prishvin.

Veți afla cine sunt eroii poveștii noastre ghicind ghicitoarea

Fiara se leagă prin zmeură și miere

Îi plac foarte mult dulciurile, iar când vine toamna,

Se urcă într-o groapă până la primăvară, unde doarme și visează. (Urs).

Profesor: uitați-vă la ilustrația de la pagina 126. Titlul și ilustrația se potrivesc?

Unde crezi că vor avea loc evenimentele descrise în poveste?

Lucru de vocabular

Conectați cuvântul și semnificația acestuia cu o săgeată.

Mâncare ascunsă

Mâncarea este jignitoare

Ascunzându-se enervant

A făcut ceva zgomot și m-a speriat

Alunecat departe a dispărut

ÎNCĂLZIRE ÎNAINTE DE CITIRE

inspiră pe nas, expiră pe gură

inspiră, ține-ți respirația, expiră

inspirați, expirați în porții

Citiți răsucitorul de limbi:

Ursul a găsit miere în pădure.

Miere mică, multe albine.

Citiți cu o intonație întrebătoare, cu o intonație veselă, tristă. Și acum, răsucitor de limbă, repede, chiar mai repede.

Citirea cu voce tare de către profesor, elevi și comentarea în timp ce citesc

Lectură partea 1

Întrebări după citire:

Care este ideea de urși pe care o au mulți oameni?

Ce am aflat despre urs?

Lectură partea 2

De ce s-a dus naratorul în locul unde erau mulți urși?

Cum s-a comportat naratorul în timp ce urmărea ursul?

De ce nu a reușit să-l întâlnească pe urs?

Citirea independentă a părții 3

TRATAMENT DE OCHI

Ce pădure frumoasă în jurul nostru! uita-te la dreapta, la stanga

În dreapta este o gaură de vulpe, uita-te in dreapta

În stânga este vizuina unui urs. stânga

Dedesubt, sub copac aspen, este o gaură pentru arici, jos

Și sus, pe copac, este o scobitură de veveriță. Sus

Și departe, departe, dincolo de pădure -priveste in departare

Școala noastră! închide ochii

închide ochii

("+" sau "-")

1. M-am îndreptat spre locul unde era ascunsă nava și 1. M-am îndreptat spre locul unde era ascunsă nava și- (barca ascunsa)

2. Deodată văd: laba mare de molid din fața mea a tremurat și s-a legănat de la sine. +

3. „Un fel de pasăre”, m-am gândit. – (animal mic)

4. Luându-mi pistolul, m-am urcat în barcă și am plecat. – (genți)

4. Luându-mi pistolul, m-am urcat în barcă și am plecat. – (genți)

- Ce înseamnă „a zbura afară” din taiga? Ce înseamnă „a zbura” din taiga?

Cine s-a dovedit a fi mai răbdător - un bărbat sau un urs?

Cine s-a dovedit a fi mai răbdător - un bărbat sau un urs?

De ce și-a început Mihail Prișvin și și-a încheiat povestea cu replici similare? De ce și-a început Mihail Prișvin și și-a încheiat povestea cu replici similare?

(Incidentul cu eroul poveștii a confirmat încă o dată această idee)

Sunteți de acord cu afirmația lui M. Prishvin că animalele au caracter? Ce fel de caracter avea ursul?

Ce impresie ți-a lăsat această poveste?

De ce crezi că M. Prishvin a decis să ne spună această poveste?

6. Reflecție

Vreau să închei lecția cu cuvintele lui M. Tsuranov, pe care le-a dedicat lui M. Prișvin

"Bătrân"

Toată viața a rătăcit prin păduri

Derevev știa limba,

Un bătrân pe care îl cunosc.

El a știut mereu înainte

Printre pini si paduri de stejari,

Unde crește cea mai dulce boabe

Și unde sunt multe ciuperci.

Nimeni nu putea să o transmită așa

Frumusețea câmpurilor și a râurilor,

Și spune-mi despre pădure

Cum este omul asta...

Mulți oameni cred că nu poți merge decât în ​​pădure, unde sunt mulți urși, și așa se vor năpusti și te vor mânca, și tot ce va mai rămâne din capră sunt picioare și coarne. Acest lucru este atât de neadevărat!

Urșii, ca orice animal, se plimbă prin pădure cu mare prudență și, atunci când miros o persoană, fug atât de mult de ea încât nu numai întregul animal, dar nici măcar nu vei vedea o licărire a coadei sale.

Odată ajuns în nord, mi-au arătat un loc unde erau mulți urși. Acest loc era în cursul superior al râului Koda, care se varsă în Pinega, nu am vrut să omor deloc ursul și nu era momentul să-l vânez: ei vânează iarna, dar am venit la. Koda la începutul primăverii, când urșii își părăsiseră deja bârlogurile.

Îmi doream foarte mult să prind ursul mâncând, undeva într-o poiană, sau pescuit pe malul râului, sau în vacanță. Având o armă pentru orice eventualitate, am încercat să merg prin pădure la fel de atent ca animalele, ascunzându-mă lângă urme calde; de mai multe ori mi s-a părut că am simțit chiar mirosul de urs... Dar oricât aș merge, nu am reușit niciodată să întâlnesc ursul în sine.

În cele din urmă, s-a întâmplat că răbdarea mi se termina și venise timpul să plec. M-am îndreptat spre locul în care ascunsesem barca și mâncarea. Deodată văd: laba mare de molid din fața mea tremura și se legăna singură. „Un fel de animal”, m-am gândit.

Luându-mi bagajele, m-am urcat în barcă și am plecat. Și chiar vizavi de locul unde m-am urcat în barcă, pe malul celălalt, foarte abrupt și înalt, într-o colibă ​​mică locuia un vânător comercial. După vreo oră sau două, acest vânător a mers cu barca în josul Codului, m-a prins din urmă și m-a găsit în acea colibă ​​la jumătatea drumului unde toată lumea se oprește.

El a fost cel care mi-a spus că de pe malul lui a văzut un urs, cum a zburat din taiga chiar vizavi de locul de unde am mers la barca mea. Atunci mi-am amintit cum, într-un calm deplin, picioarele de molid se legănau în fața mea.

M-am simțit enervat pe mine însumi pentru că făceam zgomot ursului. Vânătorul mi-a mai spus însă că ursul nu numai că mi-a scăpat din vedere, ci și-a râs de mine... Se pare că a alergat foarte aproape de mine, s-a ascuns în spatele bicicletei și de acolo, stând pe picioarele din spate, m-a urmărit. : și cum am ieșit din pădure și cum am urcat în barcă și am înotat. Și apoi, când m-am închis față de el, s-a cățărat într-un copac și m-a privit îndelung în timp ce coboram Codul.

Atât de mult, spuse vânătorul, încât m-am săturat să privesc și m-am dus la colibă ​​să beau ceai.

M-am enervat că ursul a râs de mine. Dar este și mai enervant când diferiți vorbitori sperie copiii animale de pădureși îi reprezintă în așa fel încât dacă apari în pădure fără arme, te vor lăsa doar cu coarne și picioare.

Vara, ca de obicei, am lucrat la o expediție geologică în îndepărtata taiga Yakut. Din tabăra de bază am fost trimis pentru două săptămâni să explorez izvoarele unui mic pârâu de munte aflat la douăzeci de kilometri distanță.

A fost cu mine asistentul Egor, a cărui principală sarcină era să sape gropi. Yegor a fost luat de la alcoolici locali, i-am angajat în cel mai apropiat oraș pentru tot sezonul de vară. Aveam o lege de „interdicție” și, în timp ce lucrau, au fost supuși unui tratament de muncă, parcă. Au lucrat bine. În plus, cunoșteau obiceiurile locale, cunoșteau bine drumul în jurul pădurii și erau și buni vânători.

Am examinat aflorimente de stâncă lângă râul nostru și am găsit semne de cupru. Yegor aproape că nu a trebuit să sape gropi, a gătit mâncare și a mâncat singur fructe de pădure. Locuim într-o colibă ​​veche de iarnă, tăiată de vânători din larice groase în urmă cu o sută de ani.

Aveam și vecini – una sau două familii de urși. I-am văzut de departe, nu ne-au lăsat să ne apropiem de ei, au plecat imediat. Dar și-au lăsat urmele peste tot din belșug: iarbă și tufișuri puternic șifonate, în special zmeură. Urșii au spart, de asemenea, zăvoare, cioturi vechi și bușteni și au căutat ceva în pământ. Urșii sugeau ramuri întregi de fructe de pădure. Într-un cuvânt, proprietarii pădurii au lăsat în urmă un pogrom complet.

Seara, când soarele apunea și liniștea cădea în natură, am auzit clar un sunet ciudat: „Pbwa-a-a-m!” - și apoi un zgomot care se estompează timp de 10-15 secunde. Sunetul apărea în fiecare seară și l-am întrebat pe Yegor:

Ce este?
- Da, se pare că ursul îl răsfață.
- Cum se rasfata?
- Hai să ne uităm.

Am mers la taiga. La vreo trei sute de metri depărtare, pe un deal, vremea rea ​​a doborât mai multe leușteni. Lângă ei, un urs de un an și jumătate stătea pe picioarele din spate, cu spatele la noi. Părea complet absorbit de ceea ce făcea. Constă în faptul că ursul cu laba cu gheare smulgea una dintre chipsurile uscate la soare, motiv pentru care scotea un sunet caracteristic, iar ursul, plecând capul într-un mod amuzant, asculta. „Pbwa-a-a-m!” - a răsunat în taiga liniștită de seară. Ursul s-a bucurat de arta lui.


Am avut o carabină în stil militar (nu poți intra în taiga fără armă). Dar, desigur, nu l-am folosit. Ar fi braconaj și este păcat pentru „muzician”. Am strigat, ursul s-a cutremurat, s-a așezat pe labele din față și a fugit ușor în desiș. Nu am văzut alți urși în apropiere, ceea ce înseamnă că melomanul era singur. Mi-am amintit pictura lui Shishkin „Dimineața în pădure de pini" Și acolo a fost înfățișat un pin vechi de o sută de ani. Mă tot întreb dacă a existat un fel de complot aici cu „ purta dragoste la muzica de pădure”.

Au trecut câteva zile, muzica pădurii nu a sunat, se pare că l-am speriat pe urs. M-am simțit cumva rușinat. Dar în ultima seară înainte de a pleca la bază, am auzit din nou: „Pbwa-a-a-m!” Mi se simțea sufletul cald. Aceasta înseamnă că ursul s-a întors la " instrument muzical” și a continuat să se bucure de sunet. Ei mai spun că nu sunt muzicali. Și chiar au venit cu o expresie: „Ursul m-a călcat pe ureche”.

Vsevolod Abramov



Articole înrudite